Serwis społecznościowy w technologii Web 2.0. Główną tematyką portalu jest stworzenie niezwykłego portretu ludzi zamieszkujących całą Ziemię. Pomysłodawcą serwisu jest największy francuski podróżnik. Portal został zaprezentowany między innymi prezydentowi Francji Nicola Sarkozy. Strona jest też wielojęzyczna. Zastosowane rozwiązania pozwalają na przetłumaczenie serwisu na wszystkie języki świata zarówno przez administratorów jak i zwykłych użytkowników.

Cel

Celem serwisu jest zgromadzenie dużej społeczności z całego świata, zamieszczanie opinii i wypowiedzi na różne tematy oraz dostęp do portalu we wszystkich językach świata.

Technologie

Początkowo serwis miał powstać w całości w technologii Flash. W późniejszej analizie zostały wprowadzone zmiany i portal został oparty o trzy różne technologie PHP/AJAX/Flash. Cały silnik strony tworzony był w technologii PHP. W celu wizualnego ulepszenia serwisu dodatkowo został wdrożony AJAX. Flash głównie służył do odtwarzania filmów, rejestracji nagrań wideo oraz tworzenia napisów do filmów. Wszystkie dane były przechowywane w bazie danych MySQL.

Działanie strony

System posiada bardzo wiele modułów. Jest podzielony na część dla użytkowników oraz administrację. W serwisie użytkownicy są podzieleni na kilka grup posiadających różne prawa dostępu. Występują tu takie grupy jak: użytkownicy niezarejestrowani i zarejestrowani, moderatorzy, tłumacze potwierdzeni i niepotwierdzeni, administratorzy. 


Moduły portalu:

Front :
- mozaika z portretami i podcastami ludzi z całego świata,
- mozaika z portretami użytkowników,
- wyszukiwarka,
- przestrzeń użytkownika.

Administracja
- zarządzanie użytkownika i prawami,
- zarządzanie filmami,
- zarządzanie napisami i tłumaczeniami,
- zarządzanie treścią strony,
- newsletter,
- statystyki.

Mozaika

Tłem całego serwisu jest mozaika z wizerunkami ludzi z całego świata, z którymi przeprowadzono wywiady. Mozaika jest dynamiczna, można ją przesuwać, przybliżać i oddalać. Po kliknięciu w daną osobę, użytkownikowi przybliża się twarz wybranej osoby oraz możliwość obejrzenia jej video portretu. 

Odtwarzacz nie tylko pozwala na wyświetlenie filmu z daną osobą. Dzięki niemu również można w szybki sposób znaleźć inne filmy danej osoby lub podobne filmy innych osób.
Dodatkowo gdy film posiada tłumaczenie, internauta może włączyć napisy opisujące film.

Mozaika użytkowników

Ten moduł jest podobny do mozaiki głównej. Różnica polega na tym, że zamieszczane tu nagrania oraz wywiady są zamieszczane przez użytkowników, którzy zarejestrowali się w serwisie. Wszystkie wypowiedzi podzielone są na wiele grup tematycznych.

Wyszukiwarka

Istnieją dwa typy wyszukiwarek. Ich sposób działania jest podobny. Różnicą jest podział ze względu na wywiady przeprowadzone przez podróżnika, a opiniami użytkowników serwisu.
Filtry wyszukiwarek posiadają między innymi opcje:
- wyboru kategorii i podkategorii,
- wyszukiwania po słowach kluczowych,
- wybór miejsca pochodzenia, płci, języka, dostępności tłumaczeń,
- chmury najczęściej używanych słów.

Przestrzeń użytkownika

Każdy zarejestrowany użytkownik posiadał swoją "przestrzeń". Ilość dostępnych funkcji była uzależniona od praw jakie dany użytkownik posiadał.

1. Zamieszczanie opinii/wywiadu
Każda osoba może zamieścić na swój temat opinie.
Opinia posiada kategorie i podkategorie dla lepszego pogrupowania zamieszczanych wypowiedzi.
Istnieją trzy sposoby zamieszczania wywiadów:
- zamieszczenie pliku z nagraniem video,
- nagranie za pomocą kamery internetowej,
- zamieszczenie tekstu.

2. Tłumaczenia
Serwis pozwalał na przetłumaczenie wszystkiego co znajdowało się w portalu na dowolny język świata.
W zależności od praw użytkownicy mogli dodawać napisy do filmów, które następnie były moderowane przez osoby z wyższymi prawami, lub też tłumaczyć treści na stronie, które w przyszłości mogły pozwolić na udostępnienei serwisu w innych językach.
Zastosowano też system tworzenia różnych wersji tłumaczeń podobny jaki został zastosowany przy wprowadzaniu informacji w Wikipedii. Dzięki niemu użytkownik może zobaczyć jak ewoluowały jego tłumaczenia oraz porównać swoje tłumaczenia z tłumaczeniami innych użytkowników.

3. System wiadomości
Moduł pozwalający na komunikację między użytkownikami za pomocą systemu krótkich wiadomości.


4. Moderacja
Do tego modułu mają dostęp jedynie moderatorzy oraz potwierdzeni tłumacze.
Dzięki temu działowi użytkownicy mogą zarządzać zamieszczanymi opiniami i tłumaczeniami osób niższej rangi.
Dodatkowo moduł ten pozwalał na zarządzanie zgłaszanymi nadużyciami.

 

5. Moje konto
System obsługi ustawień własnego konta.

Zarządzanie użytkownikami i prawami

Administracja pozwala na zarządzanie wszystkimi użytkownikami serwisu. Wiąże się to z dodawaniem, edytowaniem oraz usuwaniem użytkowników.
Dodatkowo istnieje kilka grup użytkowników. Każda grupa ma przydzielone odpowiednie prawa związane z dostępem do poszczególnych modułów strony. Moduł pozwala na przydzielanie oraz odbieranie praw różnym grupom.

Zarządzanie filmami i tłumaczeniami

Moduł prócz tych samych praw jakie mają moderatorzy do zarządzania filmami i tłumaczeniami zwykłych użytkowników pozwalał również na dodawanie i zarządzanie wywiadów zamieszczanych w mozaice głównej. Zaawansowany system pozwala na wyświetlanie, grupowanie, filtrowanie zasobów z opiniami.

Zarządzanie treścią strony

Wszystkie informacje na stronie są zarządzane. Ze względu na możliwość tłumaczenia strony na inne języki żadna treść nie może być umieszczona statycznie na stronie.
Administrator ma między innymi możliwości zarządzania:
- słowami i tekstami statycznymi,
- treścią stron,
- wpisami w księdze gości,
- tłumaczeniami.

Newsletter

Każdy użytkownik może zapisywać się do subskrypcji serwisu. Administrator dzięki modułowi newslettera może zarządzać zapisanymi użytkownikami, tworzyć subskrypcję oraz rozsyłać ją do różnych użytkowników.
Administrator może tworzyć własne szkielety e-maili, które potem służą przy wysyłce subskrypcji.

Statystki

System posiada własny system statystyk. Ponieważ serwis jest bardo rozbudowany, trzeba było zastosować tu indywidualne rozwiązanie. Statystyki oferują mi. informacje na temat:
- zamieszczanych opinii,
- tłumaczeń,
- użytkowników,
- wyszukiwarek,
- wyświetlanych opinii,
- zaawansowania w tłumaczeniu strony,
- itd.